Joomla project supported by best poker sites.
Drukuj

 

 WIELE LAT NIECH ŻYJE, ŻYJE NAM !

Towarnicki sm1

Nasze tradycyjne spotkanie, zwane powszechnie "Wielkanocnym Jajkiem" odbyło się w tym roku 19 kwietnia w pięknie odnowionym, przyjaznym i serdecznym budynku przy 206 Beverley Street w Toronto. Prowadząca spotkanie pani Gabriela Dudek, podkreśliła wagę Świąt Wielkanocnych dla chrześcijan, a szczególnie dla naszych tradycji polskich. Zmartwychwstanie kojarzy się z przezwyciężeniem słabości i grzechów, z nadzieją pokonania zła i strachu. Prezes Koła nr 20 pani Zofia Śliwińska serdecznie wszystkich powitała w imieniu Zarządu Koła i oznajmiła, że będziemy także obchodzić szczególną uroczystość – 100 urodziny jednego z członków naszego Koła, Jana Towarnickiego. Ta szczególna okazja dodała blasku tegorocznym obchodom Wielkanocnym. 

Prezes Zarządu Głównego SPK w Kanadzie pan Andrzej Ruta, przekazał dyplom i życzenia od Zarządu Głównego SPK w Kanadzie oraz Federacji Światowej SPK w Wielkiej Brytanii. Z kolei zaprezentował wiele dyplomów gratulacyjnych, które na tę okoliczność zostały przysłane do jubilata, zaczynając od królowej Wielkiej Brytanii, Elżbiety II, Gubernatora Generalnego Kanady, Jego Ekselencji Davida Johnstona, Premiera Kanady Stephena Harpera, szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jana Ciechanowskiego, posłów federalnych i prowincjonalnych oraz liderów życia polonijnego i społecznego, w tym Zarządu Głównego Kongresu Polonii Kanadyjskiej oraz Okręgu Toronto KPK. Attaché wojskowy Rzeczypospolitej Polskiej pan pułkownik Cezary Kiszkowiak wystąpił w imieniu wojskowych władz polskich, podkreślając bohaterstwo porucznika Towarnickiego, uczestnika Wojny Obronnej 1939 roku i spadochroniarza 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Pułkownik Kiszkowiak zaznaczył, że podczas swojej wizyty w Holandii zrozumiał, "jaką trzeba było mieć wolę walki, aby właśnie tam dokonać desantu. Generał Sosabowski zdawał sobie sprawę, jak trudne będzie wykonanie tego rozkazu, mimo to podjął się tego wiedząc, że tacy żołnierze jak porucznik Towarnicki i jego koledzy nie zawiodą go. Dali tam wycisk Niemcom. Holendrzy do dziś są za to Polakom wdzięczni. Młodzi żołnierze Wojska Polskiego chcą naśladować takich żołnierzy jak porucznik Jan Towarnicki i jego wspaniali koledzy". W imieniu ministra obrony narodowej pana Tomasza Siemoniaka, pułkownik Kiszkowiak przekazał dyplom i złożył życzenia wraz z  wiązanką złożoną ze 101 goździków oraz zapowiedział swój przyjazd na następne urodziny w przyszłym roku. Wicekonsul pan Piotr Rogulski przeczytał życzenia przekazane przez Konsula Generalnego RP w Toronto pana Grzegorza Morawskiego oraz dołączył własne życzenia. Bardzo smaczne potrawy wielkanocne przygotowała Teresa-S Catering a na deser biesiadnikom podano tort urodzinowy. W specjalnie dla Jubilata przygotowanym programie zatytułowanym "Klimaty polskie", solistka Teresa Klimuszko z towarzyszącym jej akompaniamentem gitary i akordeonu stworzyła wyjątkowy nastrój, prezentując piosenki i kreacje z czasów młodości pana Jana. Już teraz zapraszamy na przyszły rok na nasze "Wielkanocne Jajko", może także będziemy świętować następne jubileusze, równie znakomite.

Maria Świętorzecka

 

 

Jan Towarnicki urodził się 17 kwietnia 1915 roku w Wysocko Wyżne w województwie lwowskim. Syn Józefa i Marii z domu Matkowska. W 1931 roku wstąpił do Związku Strzeleckiego a w roku 1933 do Wojska Polskiego z przydziałem do 2 kompanii, 5 Pułku Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. W roku 1935 ukończył kurs celowniczych i strzelców wyborowych. W roku 1938 przeszedł do cywila. Zmobilizowany w  roku 1939. W Kampanii Wrześniowej starszy strzelec, dowódca drużyny w 3 kompanii 5 Pułku Strzelców Podhalańskich. Po agresji sowieckiej na Polskę, 21 września 1939 roku przekroczył granicę węgierską i został internowany. Na początku maja 1940 roku, w grupie 23 osób zbiegł z internowania i przez Jugosławię i Włochy dotarł 10 maja do Francji. Po kapitulacji Francji przedostał się do Anglii. Przeniesiony do Glasgow w Szkocji i przydzielony do służby w sądzie polowym. Wstąpił do formującej się 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Uczestnik największej operacji powietrzno-desantowej II wojny światowej "Market-Garden" w Holandii, zwanej Bitwą o Arnhem. Kapral, dowódca 2 plutonu, 3 Batalionu Spadochronowego. 21 września 1944 roku skok spadochronowy na Driel (samolot nr 77) w centrum ostrzału niemieckich karabinów maszynowych i moździerzy. 26 września 1944 roku ranny pod Nijmegen w prawe ramię. Po bitwie pod Oosterbeek awansowany na plutonowego. Po rekonwalescencji w Brukseli przeniesiony do Walii. W roku 1953 wyemigrował do Kanady i osiedlił się w Toronto (Ontario). Do emerytury pracował w fabryce samochodów Ford. Porucznik Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Kawaler Krzyża Walecznych, Medalu Wojska i Odznaki Honorowej za Rany. Numer Bojowego Znaku Spadochronowego 889/1326.

 

Towarnicki sm3

Jan Towarnicki (stoi pierwszy z lewej) w ocalałej, ośmioosobowej grupie 2 plutonu, 3 Batalionu Spadochronowego

Towarnicki sm2

 Jan Towarnicki po awansie na plutonowego

Towarnicki sm4

Jan Towarnicki (trzeci z lewej) w towarzystwie generała Stanisława Sosabowskiego (w środku) i byłych spadochroniarzy. Toronto, lata 50-te XX wieku 

Towarnicki sm5

Bojowy Znak Spadochronowy 889/1326. Zatwierdzony Rozkazem Naczelnego Wodza 20 listopada 1944 roku

 

Przygotował Tomasz Bakalarz

 

 

 

2012. SPKcanada.com - All rights reserved
Joomla Templates