Joomla project supported by best poker sites.
Drukuj

 

50 LAT KRZYŻA KOMBATANCKIEGO SPK W KANADZIE

KRZYZ SPKsmKrzyż Kombatancki SPK w Kanadzie obchodził w roku 2016 swoje 50 urodziny. W roku 1966 z okazji 20 lecia Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie, dla zewnętrznego wyrażenia uznania koleżankom i kolegom oraz osobom, które w sposób wybitny przyczyniły sie do realizacji celów Stowarzyszenia, Rada SPK ustanowiła odznaczenie organizacyjne pod nazwą Krzyż Kombatancki SPK w Kanadzie. Oznakę Krzyża Kombatanckiego SPK w Kanadzie stanowi krzyż stylizowany z ramionami składającymi się z dwóch nałożonych na siebie części. W centrum, na skrzyżowaniu ramion krzyża, umieszczona jest tarcza z literami  SPK. Na górnym ramieniu krzyża znajduje się orzeł z koroną wzoru międzywojennego a na ramieniu dolnym liść klonu, symbolizujący znak heraldyczny Kanady. Na lewym ramieniu krzyża widnieje napis CANADA a na ramieniu prawym daty 1946-66. Rewers krzyża jest gładki z wklęsłym napisem na dolnym ramieniu DOM. REGALIA  (Dominion Regalia Ltd. - firma grawerska w Toronto produkująca odznaczenie). Rozpiętość ramion krzyża wynosi 45mm. Krzyż noszony jest na wstążce koloru ciemno niebieskiego o szerokości 35 mm z dwoma pionowymi paskami koloru biało czerwonego szerokości 5 mm, oddalonymi od brzegów wstążki o 5 mm. Projektantem Krzyża Kombatanckiego SPK w Kanadzie jest Andrzej Kozakowski, kapitan 5 kompanii saperów, 5 Kresowej Dywizji Piechoty, długoletni członek Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie w Kole nr 20 w Toronto.

 

Krzyż Kombatancki SPK w Kanadzie dzieli się na trzy klasy:
Krzyż Złoty
Krzyż Srebrny
Krzyż Brązowy

Krzyż Złoty i Krzyż Srebrny nadawany jest za pracę i zasługi położone dla realizacji celów Stowarzyszenia. Krzyż Złoty i Srebrny może być nadany trzykrotnie. Oznaką dwukrotnego nadania krzyża jest jedno metalowe okucie na wstążce a oznaką nadania trzykrotnego, dwa okucia. Kolor metalowego okucia, (ozdobionego motywem liści dębowych i żołędzi) odpowiada klasie krzyża. Krzyżem Złotym może być odznaczone Koło SPK w Kanadzie za ogólną działalność i zasługi. W takim wypadku sztandar Koła zostaje udekorowany wstęgą krzyża. Za długoletnią, nieprzerwaną przynależność do Stowarzyszenia nadawany jest Krzyż Brązowy. Na wstążce Krzyża Brązowego nadanego za przynależność od lat 5 w górę umieszcza się metalową oznakę w formie złotej rzymskiej cyfry, odpowiednio do wysługi lat: V, X, XX, XXV, XXX, XL i L. Krzyż Kombatancki SPK w Kanadzie nadawany jest raz w roku, 15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego i noszony jest w kolejności po odznaczeniach państwowych. Złotym Krzyżem Kombatanckim SPK w Kanadzie z nr 1 odznaczony został 30 września 1966 roku w Toronto biskup Władysław Rubin, reprezentant kardynała Stefana Wyszyńskiego, któremu ówczesne władze PRL-u odmówiły wydania paszportu na przyjazd do Kanady.

Tomasz Bakalarz

 

RUBIN SPK CROSSsm

1. Projekt Krzyża Kombatanckiego SPK w Kanadzie autorstwa Andrzeja Kozakowskiego

2. Dekoracja Władysława Rubina Złotym Krzyżem Kombatanckim SPK w Kanadzie (dekoruje prezes ZG SPK w Kanadzie, Mieczysław Sadowski)

3. Złoty, Srebrny i Brązowy Krzyż Kombatancki SPK w Kanadzie

                                                                            

 

 

 

 

2012. SPKcanada.com - All rights reserved
Joomla Templates