70 LAT STOWARZYSZENIA POLSKICH KOMBATANTÓW W KANADZIE
Trudno doprawdy dać wiarę, ale Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Kanadzie świętuje w tym roku swoje siedemdziesiąte urodziny! Ten dostojny jubileusz budzi w naszych sercach dumę i skłania do refleksji. Mija bowiem 70 lat, odkąd 11 listopada 1946 roku, wylądowała na kanadyjskiej ziemi pierwsza grupa polskich żołnierzy, by tu, za cenę dwuletniej pracy uzyskać prawo do nowego, wolnego życia w nowym, wolnym kraju. Ale niech nie myśli ktoś, że byli to ludzie przypadkowi. Byli to bowiem ci chłopcy, którzy podczas zjazdu żołnierzy II Korpusu Polskiego w Falconara - jeszcze na ziemi włoskiej - położyli kamień węgielny pod gmach SPK w Kanadzie. Początek października tamtego pamiętnego roku, przyjmuje się więc dziś za datę powstania Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w kraju Klonowego Liścia.
Uroczystości siedemdziesięciolecia powstania naszej organizacji zostały zorganizowane z inicjatywy Zarządu Głównego SPK w Kanadzie i Koła SPK nr 20 a jubileuszowy bankiet wydany będzie w Toronto. Pragniemy wspólnie świętować, oddając szacunek i uznanie żyjącym, a hołd zmarłym członkom stowarzyszenia, przypominając wszem i wobec, że SPK w Kanadzie nadal należy do grupy czołowych organizacji polonijnych, pielęgnujących i chroniących prawdę o historii Polski. Że było i jest enklawą i ostoją polskości w Kanadzie, że nieprzerwanie sławi ofiarę krwi żołnierza polskiego i strzeże narodowego etosu.
Obóz "Canada". Falconara we Włoszech. Rok 1946.
Obchody siedemdziesięciolecia powstania SPK w Kanadzie rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej, odprawionej w kościele św. Stanisława, celebrowanej w intencji naszej organizacji. By świętować ten dostojny jubileusz, przybyły do Toronto delegacje Kół SPK z całej Kanady, reprezentanci organizacji polonijnych, parlamentarzyści kanadyjscy oraz Konsul Generalny RP w Toronto, Grzegorz Morawski i attaché obrony RP, pułkownik Cezary Kiszkowiak. Na tę okoliczność wydany został uroczysty bankiet, który miał miejsce w domu Koła SPK nr 20 w Toronto. Gośćmi honorowymi bankietu byli Kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari, do których organizatorzy wystosowali specjalne zaproszenia. Mieliśmy okazję gościć dwóch z nich, kolegów: Zbigniewa Gondka i Marcelego Ostrowskiego. Nie zabrakło obecności innych weteranów, zjawili się min. koledzy Stefan Podsiadło i Paweł Łojko (uczestnicy bitwy o Monte Cassino), czy koledzy Bolesław Ostrowski, Marian Ziołowski i Zdzisław Żurowski, żołnierze 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Z Wielkie Brytanii przybył na nasze uroczystości, serdecznie witany, Przewodniczący Prezydium Rady Federacji Światowej SPK, kolega Czesław Maryszczak. Specjalnym gościem z Polski była pani Magdalena Merta, reprezentująca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Przywiozła ona ze sobą list, który do organizatorów i uczestników święta wystosował pełniący obowiązki Szefa Urzędu, minister Jan Józef Kasprzyk. Szczególnie zapadł w pamięć ostatni akapit listu: "Łączę się w modlitwie z działaczami organizacji prosząc Najwyższego, by naszej ojczyźnie nigdy nie zabrakło ludzi tak ofiarnych i oddanych polskiej sprawie, jak kanadyjscy weterani". Oprócz wyżej wymienionych głos zabierali także: prezes Koła SPK nr 20, koleżanka Zofia Śliwińska, która jako gospodarz uroczystości, serdecznie powitała wszystkich w gościnnych progach domu na Beverley Street, prezes Zarządu Głównego SPK w Kanadzie, kolega Andrzej Ruta, który podkreślił doniosłą wagę istnienia SPK w Kanadzie, przypominając zaangażowanie, wkład i działalność członków na tle minionych 70 lat istnienia organizacji, Janusz Pietrus, redaktor naczelny "SPK w Kanadzie", Henryk Sokołowski, mistrz ceremonii, czy Teresa Berezowski, prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej. Szczególnie serdecznie wspominać będziemy wystąpienie attaché, pułkownika Cezarego Kiszkowiaka. W swoim przemówieniu dał wyraz podziwu i szacunku dla weteranów i skierował najlepsze życzenia dla władz stowarzyszenia, dziękując za dotychczasowy wysiłek i winszując sukcesów na przyszłość. Szczególnie podniosłym nastrojem charakteryzowała się ceremonia nadania odznaczeń. Kolega Stanisław Majerski z St. Catharines został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (dekoracji dokonał konsul Morawski) a pułkownik Kiszkowiak, za zasługi w realizowaniu statutowych celów stowarzyszenia, odznaczony został Złotym Krzyżem Kombatanckim SPK w Kanadzie (dekorował prezes Ruta). Złoty Krzyż Kombatancki SPK w Kanadzie odebrały ponadto z rąk prezesa dwie koleżanki z Koła SPK nr 27 z St. Catharines: Maria Ruta i Halina Bućko. Podczas uroczystego obiadu nie zabrakło toastów za zdrowie królowej Elżbiety II, prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy, polskich i kanadyjskich weteranów oraz sił zbrojnych. Program artystyczny bankietu ozdobiła koncertem fortepianowym utworów Fryderyka Chopina, Soo Jin Chung, a po niej pokazem tanga argentyńskiego popisali się członkowie Toronto Tango Experience. Specjalnie na tę okazję wydany został piękny, jubileuszowy program z fotografiami i artykułami dokumentującymi dokonania SPK w Kanadzie. Za czujnym okiem kamery stanął Marcin Lewandowski, zaś nad sprawnym przebiegiem całej uroczystości czuwał mistrz ceremonii, Henryk Sokołowski. Czas szybko płynie i chciałoby się krzyknąć: tak trzymać - do zobaczenia za dziesięć lat!
Tomasz Bakalarz
Sekretarz Generalny ZG SPK Kanada