ZMARŁ STANISŁAW MILCZYŃSKI "GRYF"
W imieniu Prezesa i członków Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie z głębokim żalem zawiadamiam, że we wtorek 26 stycznia, odszedł na wieczną wartę major Wojska Polskiego w stanie spoczynku, Stanisław Milczyński “Gryf” - kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari, żołnierz Kampanii Wrześniowej 1939 roku, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego. Jego śmierć pogrążyła nas wszystkich w żałobie i okryła smutkiem. Trudno będzie pogodzić się z faktem, że już się nie zobaczymy. W zmarłym tracimy przyjaciela, mentora, człowieka prawego charakteru. Cześć Jego pamięci.
Tomasz Bakalarz
Sekretarz Generalny ZG SPK Kanada
XXI ŚWIATOWY ZJAZD FEDERACJI SPK. LONDYN 2015
Zgodnie z uchwałą Prezydium Rady Federacji Światowej Stowarzyszenia Polskich Kombatantów z dnia 9 maja 2015 roku, w dniach 26 i 27 września br. odbył się w Londynie kolejny, XXI Światowy Zjazd Federacji SPK. Na tegoroczne, zjazdowe obrady przybyli do Zjednoczonego Królestwa delegaci krajowych zarządów Stowarzyszenia Polskich Kombatantów z dziewięciu krajów, rozsianych na wszystkich kontynentach: kolega Franciszek Ślusarz z Argentyny (weteran 2 Korpusu Polskiego), kolega Ignacy Felczak z Brazylii (uczestnik Powstania Warszawskiego), kolega Witold Jarmołowicz z Republiki Południowej Afryki (wychowanek szkoły kadetów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie), kolega Jan Kukuryka z Francji (w towarzystwie skarbnika, koleżanki Ireny Wahl-Damasiewicz, jako obserwatora), kolega Krzysztof Szczepański z Danii, kolega Zbigniew Ceregra z Nowej Zelandii, kolega Jan Tkaczyk z Australii, kolega Jacek Bernasiński z Wielkiej Brytanii oraz koledzy Andrzej Ruta i Tomasz Bakalarz z Kanady.
Czytaj więcej: XXI Światowy Zjazd Federacji SPK. Londyn 2015
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W TORONTO
W pierwszy dzień marca już od sześciu lat Polacy świętują Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy obchody tego święta w Domu SPK Koło nr 20 w Toronto a uroczystość poprzedziła msza święta w intencji poległych i żyjących Żołnierzy Wyklętych, odprawiona w kościele św. Stanisława. Po południu, po uroczystym otwarciu wystawy (połączonym z przecinaniem wstęgi), przygotowanej przez Klub Gazety Polskiej z Toronto a zatytułowanej "Wilczym Tropem", wprowadzono sztandar Koła i odśpiewano hymny państwowe Kanady i Polski. Na początek, okolicznościowy referat, nakreślający krótko historię antykomunistycznego podziemia niepodległościowego przedstawił członek Koła nr 20, Tomasz Bakalarz. Z kolei pani Małgorzata Karbowska, prezes Organizacji Polonia dla Prawa i Sprawiedliwości w Kanadzie, odczytała płomienny list napisany specjalnie na tę okazję przez panią Zofię Pilecką-Optułowicz, córkę rotmistrza Witolda Pileckiego (treść referatu i listu można przeczytać poniżej a fotografie obejrzeć w Galerii zdjęć). Uroczystość przeplatały wiersze Zbigniewa Kabaty, recytowane przez panią Beatę Bazak, a pan Adam Żukiewicz dwukrotnie zasiadał do fortepianu i grał dla nas utwory Fryderyka Chopina. Wśród licznie zgromadzonych gości, na uroczystość przybyła także spora grupa weteranów, którzy po kolei dekorowani byli okolicznościową odznaką z dyplomem (Victory pin), ustanowioną przez rząd kanadyjski. Aktu dekoracji dokonali dwaj dostojni goście wieczoru, Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto, pan Grzegorz Morawski i poseł federalny, pan pułkownik Ted Opitz.
Czytaj więcej: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Toronto
WIELE LAT NIECH ŻYJE, ŻYJE NAM !
Nasze tradycyjne spotkanie, zwane powszechnie "Wielkanocnym Jajkiem" odbyło się w tym roku 19 kwietnia w pięknie odnowionym, przyjaznym i serdecznym budynku przy 206 Beverley Street w Toronto. Prowadząca spotkanie pani Gabriela Dudek, podkreśliła wagę Świąt Wielkanocnych dla chrześcijan, a szczególnie dla naszych tradycji polskich. Zmartwychwstanie kojarzy się z przezwyciężeniem słabości i grzechów, z nadzieją pokonania zła i strachu. Prezes Koła nr 20 pani Zofia Śliwińska serdecznie wszystkich powitała w imieniu Zarządu Koła i oznajmiła, że będziemy także obchodzić szczególną uroczystość – 100 urodziny jednego z członków naszego Koła, Jana Towarnickiego. Ta szczególna okazja dodała blasku tegorocznym obchodom Wielkanocnym.
100 LAT !
W niedzielę 18 stycznia 2015 roku świętowaliśmy w Kole nr 1 Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Thunder Bay niecodzienne wydarzenie. W tym dniu swoje setne urodziny obchodził nasz długoletni członek, Stanisław Adamkowski. W uroczystości wzięli udział członkowie rodziny (również z Polski), członkowie Koła nr 1, burmistrz miasta Thunder Bay, lokalni politycy, grono znajomych i przyjaciół. W sumie było ponad sto osób. Całość przygotował zespół, którym kierował Ken Telpuk. Mistrzem ceremonii była Irena Elms. Toastom i życzeniom dalszych lat w dobrym zdrowiu nie było końca. Ken Telpuk przypomniał w skrócie życiorys pana Stanisława, byłego sybiraka i późniejszego żołnierza generała Andersa, uczestnika walk o Monte Cassino. Wśród nadesłanych listów gratulacyjnych znalazły się między innymi życzenia od królowej Elżbiety II, premiera Kanady, premiera prowincji Ontario, lokalnych posłów do parlamentu federalnego i ontaryjskiego, oraz burmistrza miasta Thunder Bay. Podczas wyśmienitego „lunchu" zaprezentowano pokaz slajdów obrazujących życie dostojnego Jubilata. Pan Stasio, jak go tu wszyscy nazywają, popisał się również umiejętnościami wokalnymi, śpiewając kilka piosenek swojego autorstwa. Wystąpił też lokalny chór z wiązanką piosenek poświęconych Jubilatowi.